نقد و بررسی بازی شبگرد:طلوع تاریکی

برای سفارش تبلیغات کلیک کنید
برای سفارش تبلیغات کلیک کنید
برای سفارش تبلیغات کلیک کنید
سرنوشت یک شجاعت،گم شدن در تاریکی | نقد و بررسی شبگرد: طلوع تاریکی + نسخه گرافیکی
7m0jg49jvagahytdzr0g

این بار حرف از خفاشی که روی بام ها پرواز کند نیست، حرف از عنکبوتی با تارهای محبوبش نیست، حرف از هیولای سبز و خشن نیست، حرف از قاتلی شیک پوش نیست، حرف از پلیسی دل خسته نیست، حرف از … این بار حرف از یک قهرمان جدید است. یک قهرمان که ماه و تاریکی شب نمادش است و با طلوع خورشید غروب می کند و با غروب خورشید طلوع. این قهرمان در یک بازی ایرانی به نام شبگرد: طلوع تاریکی متولد شده؛ و در این بازی روایت زندگی او را خواهیم دید. یک بازی که توسط استودیو بازی سازی پردیس گیم ساخته شده و طبل پیشرفت ایران را، در بازار گیم می کوبد.
امروز استاندارد بودن ضروری ترین فاکتور برای بازی های ایرانی است و ارزش یک بازی ایرانی را نزدیک تر بودن به استاندارد های جهانی تعیین می کند. شبگرد: طلوع تاریکی با ویژگی های عالی و منحصر به فردش امروز توانست یک بازی بزرگ و استاندارد در سطح جهان را برای ما رقم بزند که قصد داریم به بررسی آن بپردازیم.

Box Art 02 سرنوشت یک شجاعت،گم شدن در تاریکی | نقد و بررسی شبگرد: طلوع تاریکی + نسخه گرافیکی

شبگرد:طلوع تاریکی

نام: شبگرد:طلوع تاریکی
نام بین المللی: The Dark Phantom
سازنده: استودیو پردیس گیم

سبک: سوم شخص اکشن
موتور پایه: UDK
پلتفرم: PC
تاریخ انتشار در ایران: شهریور ۹۳
تاریخ انتشار بین المللی: نامشخص

شبگرد: طلوع تاریکی در سال ۹۰ به وجود آمد و طی ۲-۳ سال با خصوصیاتی که از آن منتشر شد، توانست طرفداران پر و پا قرصی را برای خود دست و پا کند و بسیاری از گیمران حرفه ای و ابتدایی را از منتظران خود قرار دهد تا اینکه بالاخره بازی در شهریور ۹۳ رنگ بازار را به خود دید و منتظران نیز با کنجکاوی بسیار که شبگرد آیا کیفیت مورد انتظارشان را دارد یا خیر به سوی بازی رفتند.
کابوسی فراتر از مرگ، گم شدن در تاریکی

Untitlesasdadqwdwdd 1 628x242 سرنوشت یک شجاعت،گم شدن در تاریکی | نقد و بررسی شبگرد: طلوع تاریکی + نسخه گرافیکی

بنظر من شبگرد اولین بازی ایرانی است که سطح کف استاندارد ها در خصوص داستان پردازی را رعایت کرده

اختاپوس یک باند مواد مخدر و خلافکار است که شهر ویناس را رو به تباهی کشانده و روز به روز قدرتمند تر از قبل می شود. گروه ضربت که مامور مقابله با این گروه شده، از نبرد با آن ها عاجز مانده و در آخرین عملیات آن ها عده ای بی گناه کشته شده اند تا مقامات بالا مجبور شوند تغییر عقیده داده و آریافر و تیمش را مسوول این پرونده کنند. پلیس خوش قد و قامت و بسیار ماهر و البته شجاع و عدالتخواه. بازی از جایی آغاز می شود که آریا فر یک کارخانه را از آخرین سرنخ های مربوط به باند اختاپوس پیدا کرده و بدلیل تکرار نشدن قضیه ی گروه ضربت، قصد دارد به تنهایی به آن جا نفوذ کند. طی مبارزه ای طولانی، آریافر در نهایت در حصر افراد گروه اختاپوس گیر افتاده و به او ضربه ای می زنند و … مشخص نمی شود او چه شده و به یکباره ناپدید می شود و پرونده باند اختاپوس را دستیارش (رادمنش) ادامه می دهد، در این بین یک شبگرد به بازی اضافه می شود که در تاریکی گم شده و چیزی به یاد نمی رود، پلیس ها با او میانه خوبی ندارند و به دنبالش هستند، او سرنخ گذشته خود را در باند اختاپوس یافته و تبدیل به کابوسی برای آن ها شده است و قصد دارد هر طور که شده با آن ها مقابله کند، آن همان قهرمان بازی، شبگرد است که کسی توان مقابله با مهارت های او را ندارد … به احترام افرادی که هنوز بازی را انجام نداده اند ادامه داستان را تعریف نمی کنیم تا از لذت بسیار داستان فوق العاده بازی شبگرد: طلوع تاریکی بی بهره نمانند و لذت کافی را ببرند. به بررسی داستان بپردازیم.

engine 2014 08 16 16 48 21 861 628x353 سرنوشت یک شجاعت،گم شدن در تاریکی | نقد و بررسی شبگرد: طلوع تاریکی + نسخه گرافیکی

کانسپت آرت های باکیفیت و هنری، میان پرده های بازی را قوی تر کرده اند

یک اثر هنری چیزی است که متفاوت باشد و یک فرد معمولی نتواند آن را خلق کند و خلق آن تنها از یک هنرمند با استعداد بر می آید. داستان شبگرد را شاید به شخصه تنها بازی ایرانی می دانم که فرای یک بازی، یک اثر هنری بوده و بسیار خوب نوشته شده و نحوه روایت آن واقعا قابل قبول کار شده است. بازی کاملا پر از ابهام آغاز و همان ابتدا ذهن بازیباز را سوالات زیادی فرا می گیرد و تا انتهای بازی رفته رفته سوالات و پاسخ داده می شود که برخی از این پاسخ ها (مخصوصا یکی از آن ها) کاملا بازیباز را غافلگیر و مبهوت خود می کند و این روایت مرموزانه و این غافلگیری ها یکی از اصلی ترین فاکتور های مورد نیاز یک بازی امروزی است که اگر گیم پلی و بقیه ویژگی ها اورا مجاب به ادامه بازی نکند، این ویژگی بازیباز را درگیر می کند و کمک می کند تا پایان بازی را ادامه دهد تا به پاسخ سوالاتش برسد. سازنده های شبگرد از پیش وعده داده بودند که نگارش داستان بازی روانشناسانه بوده و در کل باید بگم که داستان پردازی این بازی واقعا مرا شگفت زده کرد و در پایان لبخند بسیار شیرینی به نشانه لذت که از بازی بردم و رضایتمندی از داستان بسیار خوب بازی روی دهانم نشست. میان پرده ها و صحنه های سینماتیک شبگرد: طلوع تاریکی نیز به دو صورت انیمیشن و کانسپت ها می باشند، انیمیشن هایی که برای خلق آن ها از تکنولوژی مونشن کپچر بهره گرفته شده و کیفیت واقعا قابل قبول و رضایت کننده ای را دارند و روایت داستان بازی را بسیار قوی تر کرده اند، اما در برخی از صحنه ها که شخصیت اصلی با خود زمزمه می کند و احتیاج به تصاویری برای بیان افکار او است، کانسپت های فوق العاده ای طراحی شده که کاملا مشخصه در پس برخی از آن ها هنر سرشار طراح نهفته و هر کدام مفهومی کار شده است و در مجموع این عوامل دست به دست هم داده اند تا داستان عالی و پر پیچ و خم بازی به صورت خوب و کیفیتی مطلوب به نمایش گذاشته شود.
می رسیم به شخصیت پردازی بازی شبگرد، نکته خوب این مسئله این است که برای اولین بار در یک بازی ایرانی مشاهده کردیم که حداقل برای کاراکتر های بازی شخصیت و رفتاری های منحصر به فرد برای آن شخص طراحی شده و اکثر شخصیت های مهم بازی دارای رفتار ها و در کل شخصیت انحصاری خود هستند؛ اما نکته ریز منفی، کمی کلیشه ای بودن این شخصیت هاست و بهتر می بود بازینامه نویسان این بازی کمی شخصیت های جدید تر که کمتر در فیلم ها و بازی های این چنینی دیده ایم را در شبگرد قرار می دادند. در چهره پردازی این شخصیت ها نیز کمال دقت شده تا طبیعی تر بنظر برسند.

یک مبارزه استاندارد

engine 2014 08 16 16 49 07 931 628x353 سرنوشت یک شجاعت،گم شدن در تاریکی | نقد و بررسی شبگرد: طلوع تاریکی + نسخه گرافیکی

گیم پلی بازی در اکثر مواقع برای شما لذت بخش خواهد بود

مفتخرم که اعلام کنم در اتفاقی نادر در بین بازی های ایرانی، قرار هست شما در گیم پلی بازی شبگرد: طلوع تاریکی به معنای واقعی کلمه به چالش کشیده شوید و به هیچ عنوان با گیم پلی و مراحلی آسان و سطح پایین رو به رو نیستید. المان ها و عناصر گیم پلی این بازی اکثرا از بازی های بزرگ هم سبک خود الهام گرفته شده اما سازندگان در نحوه اجرای آن و تعبیه ی این المان ها در بازی سعی داشته اند تفاوتی را ایجاد کنند. در بازی شما قابلیت های کاورگیری ، صحنه آهسته کردن (bullte time) و نبرد از نزدیک برخوردار هستید که در بازی به ترتیب اهمیت بیشتری دارند و در مجموع کاور گیری رکن اصلی و لازم در شبگرد است که به عنوان یک قابلیت مهم، خیلی خوب و استاندارد کار شده؛ قابیلیت های دیگر در اکثر مواقع میشه گفت جنبه ی تشریفاتی دارند تا بازیباز از تنوع بیشتری برای مبارزه برخوردار باشد و لذت بیشتری ببرد، شاید کاربردی تر کردن مبارزات از نزدیک و قابلیت های دیگر جذابیت بازی را بیشتر می کرد.

engine 2014 08 16 12 03 56 701 628x353 سرنوشت یک شجاعت،گم شدن در تاریکی | نقد و بررسی شبگرد: طلوع تاریکی + نسخه گرافیکی

یک چالش نسبتا طولانی

شبگرد: طلوع تاریکی از ۵ مرحله یا بهتر بگویم ۵ فصل تشکیل شده که به اتمام رساندن هر کدام از آن ها زمان زیای را می طلبد و در کل به صورت متوسط بازی بیش از ۱۰ ساعت گیم پلی خواهد داشت. در هر فصل از بازی باس هایی وحود دارد که نبرد ها و مبارزات نفس گیری را برای شما رقم خواهند زد. تعداد نوع سلاح موجود در بازی به صورت منطقی و طبیعی قرار داده شده و تقریبا با بیش از ۱۰ سلاح مدرن سر و کار خواهید داشت. گیم پلی این بازی از لحاظ زمان و مدت قابل قبول است و از نظر کیفیت و آن جذابیتی که باید یک بازی سوم شخص دارا باشد نیز واقعا خوب است و شما یک سیر منطقی در کنار داستان را طی می کنید. از لحاظ دشواری نیز همان طور که در ابتدا عرض کردم، واقعا سازدنگان یک چالش خوب را برای شما آماده کرده اند.
نکته منفی و نقدی که بر گیم پلی شبگرد: طلوع تاریکی وارد می دانم، کمی بیش از حد سخت بودن برخی دقایق بازی و برخی اوقات نیز در تکراری شدن مبارزه با دشمنان پر شمار است؛ البته با وجود ویژگی های دیگر بازی به بازیباز کمتر احساس ناامیدی و ترک بازی و نیمه تمام گذاشتن آن دست می دهد و چه بسا اتمام این مراحل طولانی و سخت، در پایان لذت بسیاری داشته باشد که با هیچ چیز نمی توان آن را عوض کرد. روان بودن که یکی از فاکتور های بسیار مهم و ضروری برای گیم پلی یک بازی سوم شخص اکشن نیز در بازی کاملا به چشم می خورد و در مجموع شما شاهد یک گیم پلی با مدت زمان مناسب ، چالش برانگیز و بسیار روان خواهید بود.

در تعقیب جهان

engine 2014 08 16 16 33 36 161 628x353 سرنوشت یک شجاعت،گم شدن در تاریکی | نقد و بررسی شبگرد: طلوع تاریکی + نسخه گرافیکی

گرافیک بازی مرحله به مرحله بهتر می شود اما در کل یک کیفیت خوب و قابل قبول را مشاهده خواهید کرد

گرافیک بازی شبگرد: طلوع تاریکی یک بیس و پایه خوب ، با کیفیت و کاملا قابل قبول دارد اما از فصل اول تا فصل پنجم این گرافیک رو به تکامل می رود و رفته رفته بهتر می شود. استودیو پردیس گیم این گرافیک را با موتور UDK ساخته و سعی کرده نهایت استفاده را از این موتور قدرتمند را ببرد و تمام مشکلات آن را تحمل کرده است. گرافیکی که شبگرد دارد در ایران تک است و تا مدت های آن را از این حیث در بین بازی های ایرانی جز برترین ها قرار خواهد داد.
بازی پنج محیط بزرگ با اتمسفر های متفاوت دارد. در محیط ها جزئیات خوبی تدارک دیده شده اما بعضا مدل های تکراری دیده می شود، اما کم. رنگ بندی مناسب و طراحی یا انتخاب بافت های فوق العاده بر روی گرافیک این بازی تاثیر گذاشته و نور سایه پردازی بازی نیز در محیط های مختلف به نحو احسن انجام شده که نقش مهمی در ایجاد فضاهایی با تم تاریک داشته اند. تخریب پذیری ستون ها بلوک هایی که برای کاور استفاده می شوند و دیگر اشیا محیط اعمال شده و این اشیا به شلیک گلوله بدون واکنش نیستند اما تخریب پذیری ها اکثر با کیفیت طبیعی و مطلوبی همراه نیست. گمان می کنم یکی از بخش های قوی در ساخت بازی شبگرد برنامه نویسی آن می باشد که کمترین و حداقل اشکال و ایراد را در آن می بینیم که به هوش مصنوعی و اتفاقات درون بازی برمی گردد.

udk 5 20 2014 12 37 06 PM 8881 628x354 سرنوشت یک شجاعت،گم شدن در تاریکی | نقد و بررسی شبگرد: طلوع تاریکی + نسخه گرافیکی

احساس یک محیط واقعی

هوش مصنوعی بازی در رده اول دنیا و در سطح بازی های روز جهان قطعا نیست اما به هیچ عنوان شما با دشمنان بسیار خنگ و با حرکات پرتکرار مواجه نیستید، دشمنان شما کاور می گیرند و حتی در نحوه کاور گیری خود تغییر ایجاد می کنند و بعضی هم به سمت شما می آیند که کار را برایتان بسیار سخت می کنند و شما با یک دیگیری و جنگ لذت بخش و در عین حال دشوار و نفس گیر رو به رو می شوید. دشمنان در شکل و مدل ها، تنوع زیادی ندارند و شاید تقریبا تنوع آن ها به ۷-۱۰ مورد برسد اما شما از این تعداد احساس تکراری بودن بهتان دست نمی دهد چرا که اکثر این دشمنان روپوشیده هستند یا ماکس دارند تا چهره ی تکراری ای رو شما نبینید. در مراحل مختلف بازی جعبه آسمان های (sky box) با کیفیت و خوبی طراحی یا انتخاب شده ، مدل های سلاح ها بسیار خوب و متناسب و لباس کاراکتر اصلی میشه گفت با نهایت کیفیت ممکن طراحی شده ، نحوه مردن دشمنان هم از لحاط تعداد و هم از لحاظ تناسب با محل اصابت گلوله، هر دو قابل قبول می باشند ، استیل و حرکات شبگرد در همه حال بالاخص راه رفتن بسیار طبیعی است و… نکات دیگر که اکثرا خبر از گرافیک خوب شبگرد:طلوع می دهند. در بازی مشکلات و باگ های اعصاب خورد کن نیز خبری نیست و حداقل من چیزی را مشاهده نکردم، اما وجود باگ های ریز و کوچک در بازی را نمی تواند منکر شد. درکل گرافیک این بازی بسیار به استاندار ها نزدیک بوده و یک موفقیت و نشانه برای اثبات پیشرفت ایران محسوب می شود.

هیجانی ، زیبا و کمی پرتکرار

engine 2014 08 16 16 14 53 672 628x353 سرنوشت یک شجاعت،گم شدن در تاریکی | نقد و بررسی شبگرد: طلوع تاریکی + نسخه گرافیکی

دیالوگ های بازی بسیار زیبا ، دلنشین و بعضا حماسی است

بحث صداگذاری بازی شبگرد را به ۳ بخش تقسیم می کنیم. دیالوگ و مونولوگ ها ، موسیقی و صدای محیط. برای صدای شخصیت های بازی افراد متناسب و خوبی انتخاب شده اند و در این زمینه خوب کارکرده اند، اما متن این دیالوگ ها و منولوگ ها واقعا عالی و زیباست. سخنانی که در بازی شبگرد مطرح می شود دارای ویژگی های خاص ، رمز آلود و ادبی هستند که می توان این را یکی از ویژگی های انحصاری بازی شبگرد و یکی از شاخصه های آن دانست. کلماتی که در حین بازی چه از سوی شخصیت اصلی و چه از سوی دشمنان گفته می شود، همگی کیفیتی مناسب و هیجانی دارند اما گاهی فریاد های دشمنان از لحاظ تعداد، کم بنظر می رسد و در یک مرحله شاید ده ها بار یک عبارت را تکرار می کنند، اما صحبت های درون بازی شخصیت اصلی، از این حیث مشکلی ندارد و در عین حال عبارات بسیار قشنگ را می گوید.
تعداد موسیقی های ساخته شده برای شبگرد:طلوع تاریکی بسیار خوب است و برای مراحل مختلف موسیقی های متفاوتی ساخته شده اما کیفیت آن ها به حدی است در جذابیت بازی نقش مهمی را ایفا می کنند. تنها اشکالی که در مسئله موسیقی بازی که من دیدم، موسیقی منوی بازی بود که می توانست کمی اکشن و جنایی تر باشد و این موسیقی شاید برای بازی های ادونچر و ماجراجویانه مناسب تر بود. به بقیه صداهای بازی از جمله خشاب گذاری ، صدای باران و رعد و برق ، صدای تیراندازی با سلاح های مختلف و … نیز می بایست نمره قبولی داد، مخصوصا صدای تیراندازی که بسیار مطابق با صدای واقعی سلاح است. در کل شبگرد:طلوع تاریکی یک بازی ایرانی موفق در امر صداگذاری بوده و صداگذاری مناسب را باید به ویژگی های خوب شبگرد اضافه کنیم.

10170696 776122762412433 4077289203198646789 n 379x365 سرنوشت یک شجاعت،گم شدن در تاریکی | نقد و بررسی شبگرد: طلوع تاریکی + نسخه گرافیکی

اصلا دوست ندارم با این شخصیت خداحافظی کنم

یک طلوع جانانه، به امید ادامه…
بازی شبگرد:طلوع تاریکی عرضه شد و الان ما نقد آن هم نوشتیم؛ شبگرد وارد شد و تمام ویژگی های آن را مشاهده کردیم، یک قهرمان جدید در دنیای گیم جهان که هنوز نسبت به قهرمان های دیگر بزرگ نشده است؛ اما این بازی نشان داد پتانسیل های بسیاری دارد و دارای ویژگی های انحصاری و جذابی است و در این بخش پایانی باید بگویم که اصلا دوست ندارم در همین نسخه طلوع تاریکی با این پتانسیل ، ویژگی ها ، شخصیت ها ، دیالوگ های ماندگار و پالتو شبگرد خداحافظی کنم و از این لحظه منتظر تایید شدن خبر ساخت نسخه بعدی این بازی هستم. سازندگان با به پایان رساندن قسمت طلوع تاریکی با دیالوگ هایی که خبر از شبگرد بعدی را میدانند و باز گذاشتن داستان، کاملا تمایل خود را برای ساخت نسخه بعدی نشان دادند اما ساخت نسخه بعدی را در گرو فروش خوب طلوع تاریکی دانستند و با هموطنان خوبی چون شما سعی داریم تا این فروش خوب، اتفاق بیفتد. در هر صورت امیدوارم این طلوع بسیار خوب شبگرد، با غروب همیشگی آن همراه نباشید.
در کل شبگرد به عنوان یک بازی ایرانی واقعا فوق العاده بود و به شخصه برای من فراتر از انتظار ظاهر شد و در این نقد اگر ایرادهایی هم به بازی گرفته شد، نسبت به بازی های روز دنیا در سبک سوم شخص اکشن بود وگرنه تکرار می کنم که به عنوان یک بازی ایرانی شبگرد عالی بود و یک گام به جلو محسوب می شود. همان طور که اطلاع دارید شبگرد:طلوع تاریکی به شبکه استیم راه یافته و تا ماه های آینده نسخه بین المللی آن نیز منتشر می شود.

shabgard 628x190 سرنوشت یک شجاعت،گم شدن در تاریکی | نقد و بررسی شبگرد: طلوع تاریکی + نسخه گرافیکی

پی نوشت: نسخه گرافیکی نقد شبگرد… برای مشاهده کامل بر روی عکس کلیک کنید.

ucxsfjziwi3smx8r1utb 92x365 سرنوشت یک شجاعت،گم شدن در تاریکی | نقد و بررسی شبگرد: طلوع تاریکی + نسخه گرافیکی

نسخه گرافیکی – کارِ عماد خدام

نویسنده:

تاریخ: شنبه 22 شهريور 1393 ساعت: 11:20

نظرات(0)

تعداد بازديد : 287

به این پست رای دهید:

بخش نظرات این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]

آمار

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب : 2011
کل نظرات : 120
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین : 2
تعداد اعضا : 5
آمار بازدیدآمار بازدید
بازدید امروز : 1,215
بازدید دیروز : 421
ورودی امروز گوگل : 3
ورودی گوگل دیروز : 5
آي پي امروز : 24
آي پي ديروز : 64
بازدید هفته : 2,265
بازدید ماه : 8,104
بازدید سال : 185,590
بازدید کلی : 1,154,551
اطلاعات شما اطلاعات شما
آی پی : 18.204.56.185
مرورگر :
سیستم عامل :
امروز : چهارشنبه 19 مرداد 1401

ورود کاربران


رمز عبور را فراموش کردم ؟

عضويت سريع

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد

امکانات جانبی